بتن اکسپوز در نما


بتن اکسپوز نمای ساختمان

در اوایل دوره پس از جنگ، تایل بتنی پیش ساخته برای پوشش دیوارهای باربر و قاب های اسکلت استفاده می شد. در طول دهه 1950، زمینه کاربرد به طور پیوسته رشد کرد، همانطور که گزینه‌های پانل‌ها، با جلوه‌های سطحی متنوع، شامل سنگدانه‌های مختلف، سیمان رنگی، و انواع مختلف اتصالات، رشد کرد.

موسسه تحقیقات ساختمان بلژیک (BBRI) مقاله ای را در شماره ژوئن 1964 مجله خود به این پیشرفت اختصاص داد که در آن تنوع زیادی در پانل های بتنی پیش ساخته برای بتن اکسپوز نمای ساختمان به نمایش گذاشته شد. متداول ترین تایل بتنی بیش از 0.1 متر مربع در سطح یا 1 متر عرض و 5 سانتی متر ضخامت نداشتند. این ابعاد مربوط به وزنی (تقریباً 50 کیلوگرم) بود که دو کارگر می توانستند بلند کنند.

تایل بتنی اغلب از دو لایه متوالی بتن تشکیل شده بودند که لایه های پایه و بیرونی را تشکیل می دادند که نسبتاً سریع پشت سر هم ریخته می شدند تا از پیوند محکم بین این دو اطمینان حاصل شود. عموما، لایه نمای نهایی شامل مواد ویژه و گران‌تر بود، در حالی که لایه پایه با استفاده از بتن معمولی اجرا می‌شد.

برای اتصال پانل ها به یک سازه، از چندین نوع لنگر (فلزی)، بند دیواری یا یراق آلات فلزی استفاده شد، مشابه آنهایی که برای اتصال پانل های سنگ طبیعی استفاده می شد. یک توصیه قدیمیوحود دارد که از نصب اتصالات به پانل های بتنی از قبل جلوگیری شود، زیرا در هنگام حمل و نقل در برابر شکستن آسیب پذیر هستند.

برای دیوارهای آجری، وسیله‌ای رایج برای اتصال، لنگر فلزی بود که با سیم مسی به دیوار ثابت می‌شد و سپس به شیارهایی در پانل‌های بتنی می‌لغزید. برای دیوارهای بتنی درجا می توان ریل های مخصوص لنگرها را در دیوار کار گذاشت. توصیه می شود که یک حفره به طول تقریبی 2 سانتی متر بین سازه باربر و پانل ها ایجاد شود. باید تعداد کافی اتصال برای اطمینان از قرار گرفتن پانل ها در یک صفحه برای کل دیوار فراهم شود.

گزینه دیگر استفاده از پانل هایی با برآمدگی های تقویت شده بود که در سازه باربر در هنگام نصب آن تعبیه شده بود که یک اتصال محکم ایجاد می کرد.

در مورد درزهای بین پانل ها، معمولاً درزهای افقی با ملات و/یا ماستیک پر می شدند. برای اتصالات عمودی، به ویژه برای پانل های بزرگتر، چندین گزینه دیگر در دسترس بود. اگر پانل ها دارای شیار یا شکاف در طرفین بودند، می توان آنها را با ملات ریز پر کرد. از طرف دیگر، مفاصل همچنین می توانند با یک درزگیر الاستیک یا دافع آب در پشت مفصل شوند. درزگیرهای رایج مورد استفاده شامل لاستیک های مصنوعی مانند تیوکول (بر پایه دی کلرواتان و پلی سولفید سدیم)، نئوپرن (کلروپرن پلیمریزه) و بوتیل (کوپلیمر ایزوبوتیلن با ایزوپرن) بود. نوع سوم، اما کم استفاده شده، عناصر اتصال فلزی بود، به عنوان مثال، براکت

های فلزی، یا پروفیل های آب بندی منبسط شده با نوارهای پوششی و گیره های ثابت، اغلب در ترکیب با یک درزگیر الاستیک. در عمل اکثر طراحان پانل های بتنی شسته شده یا صفحات تخت ساده را در رنگ های خاکستری یا بژ انتخاب کردند. یک تکنیک برای ساختن پانل ها با سنگدانه های در معرض دید (مانند سنگ چخماق یا سنگ ریزه) این بود که قبل از ریختن بتن، قالب ها را با یک لایه ماسه پر می کردند: با برس زدن سطح پس از قالب گیری، سنگدانه ها نمایان می شدند. در مقایسه با پانل های شسته شده با سنگدانه های قابل مشاهده، پانل های مسطح در برابر نفوذ آب، آلودگی و آسیب های مکانیکی، از جمله موارد دیگر، آسیب پذیرتر بودند. یک راه برای غلبه بر چنین آسیب‌پذیری‌ها، استفاده از یک نوع بتن بسیار فشرده بود، مانند آنچه که توسط شرکت هلندی Schokbeton ساخته شد.

زیرمجموعه خاص بتن، تایل بتنی اکسپوز معماری و تزئینی نامیده می‌شود که به بتنی اطلاق می‌شود که زیبایی‌شناسی و قابلیت‌های سازه‌ای را در یک واحد ارائه می‌دهد. بتن به دلیل تطبیق پذیری خود، امکانات طراحی بی پایانی را ارائه می دهد. علاوه بر این، بتن به طور دائم ظاهر انتخاب شده را جذب می کند. تایل بتنی یک ماده بصری غنی است که به معمار اجازه می دهد تا نوآور باشد و اهداف طراحی را به دست آورد که با مصالح دیگر قابل دستیابی نیست. چه شامل قالب‌های خاص، تکنیک‌های تکمیلی خاص یا مواد خاص باشد، تنوع جلوه‌ها تقریباً نامحدود است. تایل بتنی کاملا مدرن اس و تقاضا برای عملکرد آن به طور مداوم در حال افزایش است. بتن اکسپوز با روش‌های نوآورانه نه تنها زیبا است، بلکه مقرون به صرفه هستند.

تایل بتنی به راحتی می تواند نمای گران قیمت سنگ تراشی، مرمر، سنگ تراش خورده و حتی نقوش عجیب و غریب و حجاری شده را در زیبایی ظاهری و دوام به عنوان بتن اکسپوز نمای ساختمان تکرار کند.

یک قدم جلوتر… تایل بتنی پیش ساخته است. اکنون تایل بتنی پیش ساخته ، تطبیق پذیری ساختاری و زیبایی شناسی استثنایی، سرعت بالا و دوام را ارائه می دهد.

هیچ ماده دیگری مانند تایل بتنی پیش ساخته معماری، طیف شکل، رنگ، و بافت، مقاومت در برابر آتش، عایق صوتی، شرایط آب و هوا، دوام طولانی مدت، تعمیر و نگهداری کم، و محیطی با کیفیت هوای داخلی سریع را ترکیب نمی کند. آنها از انواع پانل های سازه ای و غیر سازه ای، پوشش ستون ها، پرکننده ها و پانل های نما تشکیل شده اند.

سیستم‌های بتن اکسپوز نمای ساختمان به‌طور یکپارچه با طیف وسیعی از مصالح ساختمانی دیگر کار می‌کنند و امکان ترکیب آسان سیستم‌های آجر، کاشی، سنگ و لعاب را در یک نمای منفرد، زیبا و گویا فراهم می‌کنند که می‌تواند در آزمون زمان مقاومت کند. آنها می توانند به اعتبارات گواهینامه LEED / IGBC برای ساختمان های پایدار سبز کمک کنند.

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *